Sari la conținut

Sarnafil® TS 77-18, Membrana FPO cu dubla armare

Hidroizolare
SIKA

Sika is a global leader in specialty chemicals for the construction and industrial sectors. The company develops and supplies innovative products and systems for bonding, sealing, damping, reinforcing, and protecting structures. With a strong focus on sustainability and performance, Sika serves a wide range of applications including concrete production, waterproofing, roofing, flooring, and structural strengthening.

Read more
https://www.polytrade.global/web/image/product.template/40770/image_1920?unique=c88dc28

8.123,94 lei Taxe incluse
8123.94 RON

Not Available For Sale

You have already submitted a query for this product today.

Această combinație nu există.

Membrana polimerica pentru hidroizolatii de acoperis fixate mecanic

Sarnafil® TS 77-18 (grosime 1,8 mm (0,0709 in)) este o membrana sintetica multistrat pentru hidroizolatie, armata cu poliester, pe baza de poliolefine flexibile de calitate premium (FPO), care contine stabilizatori la lumina ultravioleta, ignifug si o incrustatie de sticla netesuta, conform standardului EN 13956. Sarnafil® TS 77-18 este o membrana de acoperis sudabila cu aer cald, formulata pentru expunere directa si conceputa pentru a fi utilizata in toate conditiile climatice globale. Sarnafil® TS 77-18 este produsa cu o incrustatie de sticla netesuta pentru stabilitate dimensionala si o armatura din poliester pentru rezistenta ridicata. Sarnafil® TS 77-18 este prevazuta pentru sisteme de acoperisuri fixate mecanic. Sarnafil® TS 77-18 nu prezinta solicitari incorporate in momentul productiei si are un suport complet incapsulat. Stabilitatea dimensionala a Sarnafil® TS 77-18 este cea mai buna din clasa sa. Potrivita pentru utilizare in conditii climatice calde si tropicale.

Utilizare

Membrana hidroizolatoare pentru:

  • Sisteme de acoperisuri fixate mecanic.
  • Imbunatatirea reflexiei solare a acoperisurilor TPO existente (relevant doar pentru culoarea RAL 9016 SR).
Avantaje
  • Performanta dovedita de-a lungul deceniilor.
  • Diverse culori disponibile.
  • Proprietati de reflectanta ridicata pentru caracteristici de acoperis rece (relevant doar pentru culoarea RAL 9016 SR).
  • Rezistent la iradierea UV permanenta.
  • Stabilitate dimensionala ridicata datorita incrustarii din lana de sticla.
  • Rezistent la expunerea permanenta la vant.
  • Rezistent la impact si grindina.
  • Rezistent la toate influentele comune ale mediului.
  • Rezistent la microorganisme.
  • Rezistent la penetrarea radacinilor.
  • Compatibil cu bitumul vechi.
  • Sudare cu aer cald fara utilizarea flacarii deschise.
  • Reciclabil.
Ambalare

Rolele standard Sarnafil® TS 77-18 sunt ambalate individual intr-o folie albastra de PE.

Unitate de ambalareVezi lista de preturi
Lungimea rolei15,00 m (49,2 picioare)
Latimea rolei2,00 m (6,56 picioare)
Greutate rola59,50 kg (131 lb)
Culoare
Suprafata
StandardMatei
Reflexie solaraLucios
Culori
Suprafata superioaraBej Gri fereastra (cel mai apropiat de RAL 7040) Antracit (cel mai apropiat de RAL 7016) Maro cupru (cel mai apropiat de RAL 8004) Verde Reseda (cel mai apropiat de RAL 6011) Alb trafic (cel mai apropiat de RAL 9016) Alb trafic, cu reflexie solara (RAL 9016 SR)
Suprafata inferioaraNegru
Date tipice despre produs
APROBARI / CERTIFICATE

Sarnafil® TS 77-18 este proiectat si fabricat pentru a indeplini cele mai recunoscute standarde internationale.
- Foi polimerice pentru hidroizolatia acoperisurilor conform EN 13956, certificate de organismul notificat 1213-CPD-3915 si prevazute cu marcaj CE.
- Reactie la foc conform EN 13501-1.
- Performanta la foc extern testata conform ENV 1187 si clasificata conform EN 13501-5: BROOF(t1).
- Aprobari Factory Mutual (FM) Clasa: 4470.
- Aprobari oficiale de calitate si certificate de agrement.
- Monitorizare si evaluare de catre laboratoare autorizate.

Termen de valabilitate

5 ani de la data fabricatiei, in ambalajul original, nedeschis si nedeteriorat.

Conditii de depozitare

Rolele trebuie depozitate intre +5 °C (+41 °F) si +30 °C (+86 °F) in pozitie orizontala pe palet, ferite de lumina directa a soarelui, ploaie si zapada. Nu stivuiti paletii cu role sau alte materiale in timpul transportului sau depozitarii.

Declaratie de produs

EN 13956

Defecte vizibile

Pass (EN 1850-2)

Lungime

15 m (49,2 ft) (-0 % / +5 %) (EN 1848-2)

Latime

2 m (6,56 picioare) (-0,5 % / +1 %) (EN 1848-2)

Grosime efectiva

1,8 mm (0,0709 toli) (-5 % / +10 %) (EN 1849-2)

Rectitudini

≤ 30 mm (1,18 toli) (EN 1848-2)

Planeitate

≤ 10 mm (0,394 toli) (EN 1848-2)

Masa pe unitatea de suprafata

1,98 kg/m² (-5 % / +10 %) (EN 1849-2)

Structura sistemului

Este disponibila o gama larga de accesorii, de exemplu, piese prefabricate, sifoane de acoperis, guri de scurgere si placi de alee.
Se vor utiliza urmatoarele accesorii:
- Foaie Sarnafil® T 66-15 D pentru detaliere
- Sarnafil® TS 77 Benzi
- Sarnafil® T Metal Sheet
- Sarnabar® / Sarnafast®
- Sarnafil® T Welding Cord
- Sarnafil® T Prep
- Sarnacol® T 660
- Sarnafil® T Clean

Compatibilitate

Sarnafil® TS 77-18 poate fi instalat pe toate tipurile de izolatii termice si straturi de nivelare adecvate pentru acoperisuri. Nu este necesar un strat de separare suplimentar.
Sarnafil® TS 77-18 este potrivit pentru instalarea directa peste acoperisul bituminos existent, curatat cu grija si nivelat, de exemplu pentru refacerea acoperisului peste acoperisuri plate vechi.
In cazul contactului direct cu bitumul, pot aparea modificari de culoare la suprafata membranei.

Rezistenta la impact

Substrat dur ≥ 1000 mm (39,4 in)
Substrat moale ≥ 1250 mm (49,2 in)

Rezistenta la grindina

Substrat rigid ≥ 27 m/s
Substrat flexibil ≥ 35 m/s

Rezistenta la sarcina statica

Substrat moale ≥ 20 kg (44,1 lb)
Substrat rigid ≥ 20 kg (44,1 lb)

Rezistenta la tractiune

Longitudinala (md) 1) ≥ 1000 N/50 mm (1,97 in)
Transversal (cmd) 2) ≥ 900 N/50 mm (1,97 in)
1) md = directia masinii 2) cmd = directia transversala a masinii

Elongatie

Longitudinal (md) 1) ≥ 13 % ≥ 13 %
≥ 13 %
Transversal (cmd) 2) ≥ 13 % ≥ 13 %
≥ 13 %
1) md = directia masinii 2) cmd = directia transversala a masinii

Stabilitate dimensionala

Longitudinal (md) 1) ≤ 0,2 %
Transversala (cmd) 2) ≤ 0,1 %
1) md = directia masinii 2) cmd = directia transversala a masinii

Rezistenta la rupere

Longitudinal (md) 1) ≥ 300 N
Transversal (cmd) 2) ≥ 300 N
1) md = directia masinii 2) cmd = directia transversala a masinii

Rezistenta la exfolierea imbinarilor

Nicio defectiune la cusatura (EN 12316-2)

Rezistenta la forfecare a imbinarilor

≥ 500 N/50 mm (1,97 in) (EN 12317-2)

Pliabilitate la temperatura scazuta

≤ -40 °C (104 °F) (EN 495-5)

Performanta la foc extern

ACOPERIS B (t1) < 20° (EN 13501-5)

Reactia la foc

Clasa E (EN ISO 11925-2, clasificare conform EN 13501-1)

Efectul substantelor chimice lichide, inclusiv al apei

La cerere (EN 1847)

Expunerea la bitum

Trecerea 3) (EN 1548)

Rezistenta la expunerea la UV

Admis (> 5000 h / gradul 0) (EN 1297)

Etanseitate

Pass (EN 1928)

Indicele de reflectanta solara

Culoare Initiala la 3 ani Test Institutul de testare
RAL 9016 SR 109 94 CRRC
Produsele testate CRRC sunt listate in baza de date de produse Cool Roof Rating Council (CRRC).

Clasificare LEED USGBC

Culoare Initiala 3 ani in varsta
RAL 9016 SRI > 82 SRI > 64
RAL 9016 SR SRI > 82 SRI > 64
Respectati cerintele minime ale LEED V4 SS credit 5 optiunea 1 Reducerea insulei de caldura - Acoperis.

Aplicatie
Temperatura aerului ambiental

-20 °C (68 °F) min. / +60 °C (+140 °F) max.

Temperatura substratului

-30 °C (86 °F) min. / +60 °C (+140 °F) max.

CALITATEA SUBSTRATULUI

Suprafata substratului trebuie sa fie uniforma, neteda si lipsita de proeminente ascutite sau bavuri etc.

Stratul suport trebuie sa fie compatibil cu membrana, rezistent la solventi, curat, uscat si fara grasime si praf. Foile metalice trebuie degresate cu Solvent T 660 inainte de aplicarea adezivului.

APLICATIE

Lucrarile de instalare trebuie efectuate numai de catre antreprenori autorizati de Sika pentru acoperisuri.

Instalarea unor produse auxiliare, de exemplu adezivi de contact / agenti de curatare, este limitata la temperaturi peste +5 °C (+41 °F). Va rugam sa respectati informatiile din Fisele tehnice ale produselor.